تبلیغات
ترویج مهدویت و ضد صهیونیسم - پاسخ به شبهات وهابیت (3)
 


چرا وهابیون زیارت قبور را برای زنان حرام می‌دانند؟

بسم الله الرحمن الرحیم

وهابیون با استناد بر حدیث (لعن اللّه زائرات القبور) که به پیامبر اسلام نسبت می دهند، زیارت قبور را برای زنان حرام می دانند.

پاسخ: 
در کتب شیعه و سنی روایاتی مبنی بر زیارت قبور توسط زنانی که در زمان پیامبر (ص) بوده اند داریم اعم از:

إنّ فاطِمَة كانَت تَزورُ قبر عمَّها حمزه كُلّ جُمُعةٍ فَتُصَلّی و تَبكی عِندَهُ.(1)

فاطمه زهرا (س) هر جمعه به زیارت قبر عمویش حمزه می رفت و آنجا نماز می خواند و گریه می كرد .

همچنین ابن أبی ملیكه می گوید:

رَأَیتُ عائِشَةَ تَزُرو قَبرَ أخیها عَبد الرَّحمن بن ابی بكر وَ ماتَ بالحبشی وَ قُبر بمكه.(2)

عایشه را دیدم كه به زیارت قبر برادرش عبدالرحمن می رفت. او در منطقه ای به نام حبشی (كه در نزدیكی مكه است) مُرد و به مكه [انتقال یافت و] مدفون شد.

 حاكم نیشابوری نیز می گوید: هنگامی كه عایشه حج به جای آورد نزد قبر برادرش رفت و گریست و در رثای او شعر خواند(3)

ابن ابی ملیكه می گوید: روزی عایشه از قبرستان باز می گشت از وی پرسیدند از كجا می آیی؟ گفت ازنزد قبر برادرم عبدالرحمن. پرسیدم مگر پیامبر از زیارت قبور منع ننموده بود؟ گفت: نهی كرده بود اما بعد دستور به زیارت داد.(4) 

و البته اینان هرچه را انکار کنند، فعل عایشه را که قبر پیامبر(ص) و خلیفه اول و دوم را در خانه خود جای داده بود، نمی توانند انکار کنند و این روایت حدیث «لعن الله زائرات القبور» را نسخ می كند یا با آن معارض است. 

عدم كراهت: به گفته آن حضرت (ص) كه فرمود : كنت نهیتكم عن زیاره القبور فذرو ها؛ «من شما را از زیارت قبرها منع نمودم اما پس از این به زیارت بروید» می توان عدم کراهت این کار را فهمید و حائز اهمیت است که این روایت عام است و دلالت دارد كه پیش از این نهی شده و از این پس نسخ شده است و در این حكم جواز زن و مرد داخلند(5) وهر دو گروه می توانند به زیارت قبور بروند.

گفتنی است که وهابیون بر اساس روایتی كه رئیس مذهبشان ابن حنبل نقل نموده، زنان را در ردیف حیوانات به حساب می آورند(6) به همین جهت زنان در كشور عربستان از بسیاری از امور اجتماعی حتی رانندگی محرومند. حتی آنان زیارت قبور را برای مردان بدون بار سفر بستن اجازه می دهند ولی به زنان به طور مطلق اجازه زیارت قبور امواتشان را نمی دهند و چنین كاری را حرام می دانند.

 از جانب دیگر روایت ( لَعَنَ اللهُ زائرات القُبُور)  كه از پیامبر اكرم (ص) نقل شده است از ابو صالح، مشهور به باذان است كه او هم مورد احتجاج نیست و از دیدگاه صاحب نظران علم رجال فردی ضعیف است كه به حدیث او احتجاج نمی شود.(7) بنابراین به این روایت نمی توان عمل كرد. در واقع روایات پیشین در مقابل این روایت هستند و ناسخ این روایت می باشند.

پی نوشت:

1-    سنن الكبری، ج 4، ص 78 المستدرك ج1ص377
      2- مضنف عبدالرزاق، ج 3، ص 570
3-    المستدرك ، ج 1، ص476.
4-    السنن الكبری، ج 4، ص 78.المستدرك،ج1ص376.
5-    -الشرح الكبیر،ج2ص427.
6-    ابن قدامه حنبلی در كتاب فقه خود از احمد حنبل نقل می كند كه اگر از جلوی نماز گزار سه چیز رد شود نمازاو را قطع می كند سك سیاه، زن و خر. مغنی ج2ص80  .
7-    .حافظ مزی،یوسف، تهذیب الكمال، ج 4، ص 7،بیروت موسسه الرساله سوم 1408. ناصرالدین آلبانی،ادواء الغلیل ج3ص212برچسب ها: پاسخ به شبهات وهابیت (3)، چرا وهابیون زیارت قبور را برای زنان حرام می‌دانند؟،  

تاریخ : یکشنبه 17 خرداد 1394 | 11:17 ب.ظ | نویسنده : سرباز اسلام | نظرات شما
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • پاتوق مقالات شما